Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu incadrare

Buna ziua,
As dori sa aflu daca este legal ca in cadrul unei firme sa mi se faca transfer in alt departament pe motiv ca mi s-a desfintat postul anterior ,iar la transfer sa mi se modifice salariul de incadrare mai mic decat initial? Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Transferul nu mai exista prevazut in Codul Muncii, ci schimbarea locului de munca.

Modificarea c.i.m. se poate face :
- bilateral , cu acordul ambelor parti prin incheierea unui act aditional la c.i.m. (regula)

- unilateral, prin decizie a angajatorului (exceptia)

art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

In speta, pentru modificarea locului de munca si a salariului trebuie incheiat un act aditional.
Multumesc mult pentru raspuns !