Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul salariatului

Buna ziua!
De 8 luni lucrez la un supermarket unde am fost angajata ca lucrator comercial pe un anumit raion, lucru specificat si in contractul individual de munca, pe periada nedeterminata. Incepand cu luna martie, vor sa ma mute pe alt raion spunand ca un corespund criteriilor cerute de raionul respectiv. Am dreptul sa refuz alt raion tinand cont de specificatia din contract? Cum trebuie sa procedez, mai exact?
Va multumesc.
Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Potrivit art.48 C.mun., angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor in baza unui act aditional la c.i.m..

Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - locul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- delegarea
- detasarea
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

Puteti refuza semnarea actului aditional de mdoificare a locului de munca.
Multumesc pt. raspuns.
Ei vor sa ma mute pe alt raion si sa angajeze alta persoana in locul meu. Deci daca refuz mutarea, un ma pot concedia?
Se poate dispune concedierea dvs , dar nu pentru motivul de a refuza semnarea acelui act aditional.