Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Amenda DSP - nerespectarea dispozitiilor ref. la ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Amenda DSP - nerespectarea dispozitiilor ref. la cerintele minime de sanatate si securitate in munca

Buna ziua,

Avem un control in derulare de la DSP. Imi puteti spune va rog la ce amenzi ne putem astepta pentru nerespectarea dispozitiilor ref. la cerintele minime de sanatate si securitate in munca (i.e. la un punct de lucru nu avem WC)?

Va multumesc
Cerintele minime de securitate si sanatate in munca privind locul de munca, aprobate prin HG nr. 1091/ 16.08.2006 mentioneaza, in anexa 2:
pct.13.2. Dusuri, cabine de WC - uri si chiuvete.
13.2.1. Locurile de munca trebuie dotate astfel incat lucratorii sa aiba in apropierea lor:
- dusuri, daca natura activitatii lor impune acest lucru;
- locuri speciale prevazute cu un numar corespunzator de cabine de WC - uri si chiuvete.
13.2.2. Dusurile si chiuvetele trebuie prevazute cu apa curenta rece (si apa calda, daca este
necesar).
13.2.3. Trebuie prevazute dusuri separate sau trebuie asigurata utilizarea separata a dusurilor pentru barbati si pentru femei.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate sau trebuie asigurata utilizarea separata a
cabinelor de WC - uri pentru barbati si pentru femei.
Sanctiunile se aplica conform legislatiei sanitare in vigoare - HG nr.857/ 24.08.2011.
-art.3 (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 20.000 lei la 40.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
lit.h) neîndeplinirea condiţiilor de funcţionare prevăzute de normele legislaţiei sanitare, conform declaraţiei pe propria răspundere, asumată de către operatorii economici, persoane juridice sau persoane fizice, a căror activitate se desfăşoară în baza declaraţiei pe propria răspundere.
Va multumesc pentru raspuns.