avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pe per determinata inainte de expirare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pe per determinata inainte de expirare contract

Buna ziua, as dori sa stiu in cate zile se inregistreaza in Revisal incetarea unui contract de munca pe perioada determinata inainte de expirarea termenului de incetare. De exemplu, se poate inregistra incetarea in data de 05.11.2014 cu data de 01.11.2014?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:00, 5 Noiembrie 2014
H.G. 500/2011 prevede ca incetarea unui c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.

Actul normativ sanctioneaza netransmiterea in termen a unei astfel de operatiuni.

In opinia mea, o astfel de operatiune se poate transmite si anterior datei incetarii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere 55 lit.b- acordul partilor cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua, Un salariat a facut cerere de incetare cim cu 55 lit. b, incepand cu data de 10.06.2012(duminica). Se poate aproba de catre conducere cu data de ... (vezi toată discuția)
Revisal alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Am urmatoarea situatie - un salariat caruia ii expira cim-ul in data de 25.12.2012. Noi am lucrat pana pe 21.12.2012 si nu mai lucram pana pe ... (vezi toată discuția)
Desfacere cim G.V. G.V. Buna, daca am un contract de perioada determinata pana la 15.12.2012, astazi pot sa trimit revisalul? (Decizia de incetare CIM cu data de 15.12.2012, CF ART. ... (vezi toată discuția)