Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie
- un salariat caruia ii expira cim-ul in data de 25.12.2012.
Noi am lucrat pana pe 21.12.2012 si nu mai lucram pana pe 03.01.2013.
Revisalul trebuia sa-l trimit inainte pe 21.12.2012 sau este in regula si pe 03.01.2013 cu aceasta expirare de contract????

Multumesc!
Trebuia sa-l trimiteti pe 21.12 sau mai aveti la dispozitie datele de 24.12 sau 27.12.
Netransmiterea in termen a registrului se sanctioneaza la un eventual control al ITM.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Potrivit HG nr.500/2011, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii ... avand in vedere ca incetarea c.i.m. are loc la data de 25.12.2012 si aceasta zi este zi nelucratoare , transmiterea REVISAL-ului se va putea face cel tarziu in data de 27.12.2012 pentri a nu fi sanctionati de catre ITM.

Transmiterea in data de 03.01.2013 este susceptibila de sanctionarea angajatorului .
Avand in vedere ca am transmis revisalul in data de 21.12.2012 pana pe 31.12.2012 ( am avut de operat cfp, nemotivate) ma gandesc ca cu siguranta s-a dus si aceasta expirare de contract.
Da, ce este drept intram pe fiecare si le puneam articolul de incetare, dar in cazul acestui contract fiind pe perioada determinata se vede clar data de sfarsit 25.12.2012
Bine, sper si eu sa fie de bine
Trebuia operata si incetarea acelui contract , chiar daca era pe durata determinata ...