Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... incetare cim in zi nelucratoare , transmitere revisal
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

incetare cim in zi nelucratoare , transmitere revisal

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie :este vorba despre un contract de munca care inceteaza in data de 01.01.2013 conform art 55 lit b din codul muncii;
cum este corect sa procedez :
- transmiterea Revisalului o voi face in prima zi lucratoare, respectiv 03.01.2013
- dar data de incetare va fi 01.01.2012 sau 03.12.2012, avand in vedere ca zilele 1 si 2 sunt zile declarate nelucratoare;
(ultima zi de lucru este 31.12.2012;)
Va multumesc si va doresc cele bune in noul an care vine...
Daca data incetarii raportului de munca este 01.01.2013, atunci transmiterea REVISAL-ului se va face cel mai tarziu in data de 03.01.2013.
Multumesc, si in Revisal ce data trebuie trecuta, avand in vedere ca zilele de 1, 2 sunt nelucratoare?de fapt asta este nelamurirea mea
Completarea si transmiterea se va putea face in data de 03.01.2013 .. dar aveti grija ca data de cand isi produce efectele sa fie data de 01.01.2013.