Forum Discuţii juridice Executare silită Incuviintare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Incuviintare executare silita

Am urmatoare situatie ciudata. Am incheiat un Contract de asistenta juridica cu un avocat X pentru a ma reprezenta pe mine si sotia intr-un apel la Tribunal. Imi cere onorariu de 2000 lei ( adica 1000 lei pentru fiecare) pe care il platesc si ne pune sa semnam contractul de asistenta juridica in alb, pe care l-am si semnat. Pana la judecarea apelului, l-am anuntat pe avocatul X ca eu voi fi reprezentat de un alt avocat Y, iar el o va reprezenta doar pe sotia mea. La judecarea apelului avocatul meu Y m-a aparat pe mine iar avocatul X o apara pe sotia mea si castigam apelul. Apoi partea adversa face recurs la Curtea de apel, unde sotia mea e reprezentata din nou de avocatul X pentru care plateste un nou onorariu de 1000 lei iar eu sunt aparat din nou de avocatul Y. Castigam si apelul, si ne trezim apoi ca avocatul X ne cere 3000 lei onorariu de succes, fara sa fi avut vreodata vreo discutie sau intelegere despre acest lucru. In realitate dupa ce am facut o serie de investigatii in dosarul cu pricina am constatat urmatorul lucru. La Curtea de apel, avocatul X a pus la dosarul cauzei o chitanta prin care noi am fi platit 4000 lei ( si nu doar 1000lei cat a platit sotia). Nestiind nimic despre aceasta chitanta, prin avocatul meu Y am cerut cheltuieli de judecata fara aceasta suma (despre care nu aveam cunostinta). Deci din analiza faptelor rezulta ca avocatul X intuiind ca vom castiga, a umflat onorariul si a taiat chitanta fara sa primesca acesti bani de la noi, urmand ca apoi sa se ofere voluntar sa ne recupereze cheltuielile de judecata tot el si cu ocazia asta sa intre si in posesia celor 3000 lei fara sa intelegem de fapt smecheria care a facut-o. Surpriza acum apare. Noi am recuperat cheltuielile de judecata fara ajutorul executorului iar avocatul X s-a trezit ca a ramas fara "jucarie" Ca sa justifice aceasta inselaciune sau excrocherie (ca nu stiu exact cum s-o calific) a facut o alta magarie care de fapt e un fals. In contractul de asistenta juridica de la apel la Tribunal, dupa ce l-am semnat noi, a trecut ulterior si un onorariu de succes. Insa initial a trecut 4000 lei conform cu chitanta depusa la recurs la Curtea de apel, apoi stiind ca sotia a platit 1000 lei, vine si modifica contractul si din 4 face 3, astfel rezultand ca noi am datora un onorariu de succes de 3000 lei. pe copia contractului de asistenta juridica nu prea se vede bine modificarea aceasta, insa pe original care este la avocat se vede foarte clar ca este modificat si ingrosat. Pe baza acestul fals, cere prin BEJ XX incuviintarea executarii silite pentru contractul de asistenta si cererea este respinsa pentru ca deoarece creanta nu este certa in speta nu face dovada ca hoatarea din apel este definitiva, si astfel sa justifice onorariul de succes. Are drept de apel 5 zile pe care nu le valorifica si incuviintarea executarii silite ramane respinsa. La interval de o luna, ne trezim cu alta cerere de incuviintare a executarii silite din partea BEJ XX pentru acelasi titlu executoriu si de data asta culmea, cererea este admisa, fara nici o cale de atac. Ce se poate face in situatia asta:
1. Fata de "umflarea" contractului de asistenta juridica cu onorariul de succes, trecut in contract fara acordul nostru
2. Fata de falsificarea asa zisului onorariu de succes care la prima completarea a contractului de asistenta juridica a fost de 4000 lei iar ulterior l-a modificat la 3000 lei
3. Fata de cele doua cereri de incuviintare silita, prima respinsa si fara sa se execrite dreptul de apel, iar a doua admisa
4. Ne-avand nici o cale de atac a incuviintarii silite, ce se poate face pentru atacarea acesteia? Sau astept Somatia executorului si apoi fac contestatie la executare in care sa cer si anularea titlului executoriu pe motiv de fals, uz de fals si inselaciune.
5. Redactarea unei plangeri penale pe fals, uz de fals si inselaciune? Insa daca o depun la parchetul din orasul avocatului X, ma gandesc ca ar putea sa o matraseasca fara nici o problema, si sa nu se intample nimic.
6. Daca faca plangerea la parchetul general, DNA, Baroul National al avocatilor, ar fi o solutie mai buna.
Astept din partea oricui o sugestie macar, pe orice chestiune din speta mea, care m-ar putea ajuta sa fac lumina in aceasta increngatura de abuzuri, si incalcari ale legii. Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor spune opinia.
Contestatie la executare si contestatie la titlu, cu suspendarea provizorie a executarii, plus sesizare comisia de disciplina barou din care face parte si plangere penala pt fals, uz de fals.
Multumesc frumos pentru sfat. Imi permit sa va mai cer o parere. Este posibila promovarea unei noi cereri de incuviintare a executarii silite de catre BEJ XX pe acelasi titlu executoriu, daca cererea initiala a fost respinsa? Sau aici asistam la un abuz, o cardasie in care probabil un magistrat prieten cu avocatul X ia acceptat a doua cerere?
Incheierea pronuntata la incuviintarea/respingerea cererii de incuviintare nu are autoritatea de lucru judecat a unei hotarari judecatoresti.

Asta inseamna ca daca o prima cerere a fost respinsa pt ca nu indeplinirea anumite cerinte si aceste cerinte sunt ulterior indeplinite, o noua cerere va putea fi admisa, asa cum s-a intamplat si in cazul dvs.
Pai daca la dosar exista o chitanta de 4000 lei inseamna ca ati platit-o deja. Nu se poate face chitanta daca nu se plateste ceva. Faceti o copie si aratati-o.
GermanAlex, utilizator
Puteti sa-mi dati un temei legal in NCPC, ca si corespondent al prevederilor din vechiul CPC" Capitolul II - Revizuirea hotărîrilor - Art. 337 - Încheierile nu au puterea lucrului judecat.". Multumesc.