avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cerere pentru returnare conform legii 125/2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cerere pentru returnare conform legii 125/2014

Unde pot fi gasite Normele de aplicare a Legii 125/2014 si de unde se poate descarca formularul cererii de rambursare conform acestei legi
Cel mai recent răspuns: Admin , administrator 21:31, 8 Noiembrie 2014
Elaborarea de Norme de aplicare a Legii 125/2014 nu exista prevazuta in continutul actului normativ.
Am luat cu copy paste art 5 din lege:
"În termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi se emit normele metodologice de aplicare, care se aprobă prin ordin comun al ministrului muncii, familiei, protecţiei sociale şi persoanelor vârstnice şi al ministrului finanţelor publice."
Legea a fost publicata in septembrie, a intrat in vigoare la 1 octombrie deci la 1 noiembrie trebuia sa avem norme.
Aveti vreo informatie utila sau tot Google e speranta unei informari corecte?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2014
Admin, administrator
Intr-adevar, neatentia este cauza.

In prezent, nu sunt elaborate astfel de norme.
Prima problema ar fi ca ati editat raspunsul desi nu era nimic indecent sau jignitor in fraza eliminata

In legatura cu subiectul : cine ne atentioneaza la aparitia normelor?
Cand vor apare Normele veti gasi informatii si in acest Forum .

Alte discuții în legătură

Recupere bani pensie(amnistie fiscala pensionari) mamon mamon Buna ziua! Am prezentat cazul mamei mele,pensionara ,careia i s-au calculat si oprit bani din pensie. Am citit acum articolele pe aceasta tema si vreau sa va ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas calculata gresit. returnare suma petcumihai23 petcumihai23 Buna ziua, astazi am primit o decizie cum ca pe o anumita perioada pensia de urmas pe care am primit-o eu si sora mea a fost calculata gresit si ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Ordinul comun ms/cnas nr. 619/360/2014 antonia_cristescu antonia_cristescu Va solicit ajutorul intr-o problema delicata, legata de punerea in aplicare a unui ordin aflat in vigaore ( ordinul comun ms/ cnas nr. 619/360/2014). Anexa nr. ... (vezi toată discuția)