avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa indemnizatie de cresterea a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa indemnizatie de cresterea a copilului

Sotia mea a lucrat 3 ani, dupa care a beneficiat de 6 luni se somaj, iar dupa aceea a lucrat 6 luni pe perioada determinata. In ultima zi din cadrul perioadei determinate a intrat in prenatal, iar dupa a beneficiat de indemnizatia de cresterea a copilului timp de un an si 11 luni.
Intrebarea este daca poate primi somaj dupa perioada in care a primit bani pentru cresterea copilului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:59, 7 Noiembrie 2014
Cand a expirat perioada c.i.m. ?
cim era pe perioada determinata si a expirat in 2 noiembrie 2012, dar din 1 noiembrie 2012 e in concediu prenatal
Din 1 noiembrie 2012 si pana in prezent a mai avut alt c.i.m.?
din 1 noiembrie pana la 31 decembrie 2012 a avut concediu postnatal iar din iar din 1 ianuarie 2013 pana in prezent, concediu de crestere al copilului
In aceste conditii , nu mai poate beneficia de somaj .

Art.38 din Legea 76/2002 :
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
.....
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi.

Asadar, trebuia sa se inscrie la somaj pana la data de 02.11.2013.

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil florin_nea83 florin_nea83 Buna ziua , va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii In Noiembrie 2012 sotia mea a intrat in concediu pentru cresterea copilului 2 ani , in mai ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal - contract de munca pe perioada determinata adela_trandafir adela_trandafir Buna ziua, sunt insarcinata in 30 de saptamani si voi naste la sfarsitul lunii iulie 2012. La actualul angajator am CIM incheiat pe perioada detrminata de 6 ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil eu1983 eu1983 Buna ziua , Ce se intampla daca o angajata are contract pe perioada determinata , este in concediu de crestere copil cu durata de 2 ani si cim se termina cand ... (vezi toată discuția)