Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa indemnizatie de cresterea a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa indemnizatie de cresterea a copilului

Sotia mea a lucrat 3 ani, dupa care a beneficiat de 6 luni se somaj, iar dupa aceea a lucrat 6 luni pe perioada determinata. In ultima zi din cadrul perioadei determinate a intrat in prenatal, iar dupa a beneficiat de indemnizatia de cresterea a copilului timp de un an si 11 luni.
Intrebarea este daca poate primi somaj dupa perioada in care a primit bani pentru cresterea copilului?
Cand a expirat perioada c.i.m. ?
cim era pe perioada determinata si a expirat in 2 noiembrie 2012, dar din 1 noiembrie 2012 e in concediu prenatal
Din 1 noiembrie 2012 si pana in prezent a mai avut alt c.i.m.?
din 1 noiembrie pana la 31 decembrie 2012 a avut concediu postnatal iar din iar din 1 ianuarie 2013 pana in prezent, concediu de crestere al copilului
In aceste conditii , nu mai poate beneficia de somaj .

Art.38 din Legea 76/2002 :
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
.....
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi.

Asadar, trebuia sa se inscrie la somaj pana la data de 02.11.2013.