Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua , va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii
In Noiembrie 2012 sotia mea a intrat in concediu pentru cresterea copilului 2 ani , in mai 2013 i-a expirat contractul de munca .
Angajatorul nu i-a mai prelungit contractul de munca(am aflat si noi acum) si nici nu mai vor sa o angajeze
Chiar daca sa zicem ca vor sa o angajeze(cu toate ca din discutiile telefonice purtate din decembrie si pina acum ne tot duce cu "zaharelul") ce facem cu perioada de cand a incetat contractul si pina acum
Orice sfat e binevenit
Multumesc
1. - Daca i-a expirat contractul individual de munca (CIM) in luna mai 2013 avea termen de 12 luni sa se inregistreze la Agentia de Somaj (chiar daca era in concediu crestere copil = CCC).
- Daca nu a facut-o atunci nu mai poate beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Perioada de CCC este stagiu de cotizare la pensie si sanatate si perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj.

3. Dupa incetarea CCC (in 2014) si pana acum este fara asigurare la pensie, sanatate si somaj.
florin_nea83 a scris:

Chiar daca sa zicem ca vor sa o angajeze(cu toate ca din discutiile telefonice purtate din decembrie si pina acum ne tot duce cu "zaharelul") ce facem cu perioada de cand a incetat contractul si pina acum
Orice sfat e binevenit
Multumesc

Nu prea mai aveti ce face cu aceasta perioada , cel mult puteti platiti retroactiv la sanatate.
Nu stiu daca cei de la AJOFM pot accepta asa ceva. Intrebati AJOFM-ul.
Pentru perioada respectiva nu are vechime in munca.
Intrebarea mea :
1. Nu au facut o ilegalitate neprelugindu-i contractul de munca
2. La fel , nu este o ilegalitate ca nu mai vor sa o angajeze
Nu esti "protejat" de toate astea daca esti in concediu crestere copil ,
Ori nu ma exprim eu bine ori nu inteleg , adica ei scapa basma curata chiar daca nu i-au prelungit crontractul si nici nu mai vor sa o angajeze inapoi
Stiam ca pe perioada de crestere copil nu au voie sa te dea afara(eu asta inteleg daca nu i-au mai peungit contractul) si sunt obligati sa te angajeze inapoi dupa terminarea concediului
Nu este nicio nelegalitate faptul ca nu i-au prelungit durata c.i.m. sau ca nu o reangajeaza.

Nu exista nicio obligatie, in acest sens, in sarcina unui angajator.

Este vorba despre o incetare de drept a c.i.m. care primeaza si in cazul in care o persoana se afla in CCC.

art.49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Angajatorul nu are obligatia sa prelungeasca un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata daca acestuia i-a expirat termenul pentru care a fost incheiat.

2. La fel, un angajator nu este obligat sa angajeze le cineva.

3. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

4. - Sotia dvs. a intrat in CCC in noiembrie 2012 iar CIM a incetat de drept in luna mai 2013.
- In perioada noiembrie 2012 - mai 2013 CIM a fost suspendat iar angajatorul nu putea sa o concedieze in aceasta perioada.
- Dupa incetarea de drept a CIM angajatorul nu mai are nici o obligatie fata de salariat.

5. Din Codul muncii:

Art. 49
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

6. Vad ca sunteti vechi pe acest forum si era bine daca ne consultati mai din timp, din noiembrie 2012, si va spuneam cum sa procedati.