Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire din concediu ingrijire copil cu contract pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire din concediu ingrijire copil cu contract pe perioada determinata expirat

Buna ziua!

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema, am auzit fel si fel de variante si nu mai stiu care e cea corecta.

Spre sfarsitul lunii octombrie 2012 am intrat in concediul de ingrijire a copilului pt un an. Contractul de munca era incheiat pe perioada determinata si expira la 15 noiembrie 2012. Acum as dori sa ma intorc la munca, dar mi s-a spus ca nu am unde, ca nu mai sunt angajata pt ca acel contract pe care il aveam a expirat de drept la 15 noiembrie 2012. Dar eu am cerut suspendarea contractului. Adica, acel contract a fost in acelasi timp si suspndat, dar si-a urmat si cursul si a expirat? Acele zile ramase din octombrie si cele 15 din noiembrie nu le mai lucrez? Unii spun ca ar trebui sa reiau contractul de unde l-am lasat si sa muncesc acele zile ramase.

Va multumesc!
ContSters288849, utilizator
1. Din Codul muncii:

Art. 49
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

2. Avand in vedere cele de mai sus contractul individual de munca (CIM) a incetat de drept la data expirarii sale.

3. - La data incetarii de drept a CIM angajatorul trebuia sa emita o decizie de incetare a CIM, decizie cu care trebuia sa mergeti la Agentia de Somaj sa va inregistrati pentru ca acum, la terminarea concediului crestere copil (CCC), sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
- Deoarece perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj este posibil ca Agentia de Somaj sa va inregistrezesi acum pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
Inteleg ca nu mai este cazul sa reiau contractul de unde l-am suspendat, deoarece el intre timp a expirat. Deci angajatorul a avut dreptate. Nu as vrea sa apelez la somaj, o sa ma mobilizez si imi voi cauta rapid alt loc de munca.

Va multumesc pt raspunsul prompt!