Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... rezultate evaluare psihologica
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

rezultate evaluare psihologica

buna-ziua;am fost testat in vederea consilierii si orientarii profesionale pt inscriere la un curs calificare,in cadrul ajofm de odna psiholog dintr-o firma de resurse umane cu care ajofm are contract;dupa un an si 3 luni am solicitat sa ma informeze cu privire la rezultatele testarii,pt ca nu mi-au fost comunicate dupa testare,conform legii;am primit un rezumat al evaluarii mele,dar fara stampila psihologului si a firmei si fara nr inregistrare;este valabil actul respectiv pe care l-am primit,fara aceste date de identificarea firmei si a psihologului,mai ales ca actul e semnat de alt psiholog,nu de cel care m-a testat,pe motiv ca nu mai lucreaza in firma lor cel care m-a testat?
Solicitati in scris, cu nr. de inregistrare/ data un document oficial, datat, inseriat si stampilat. Exista evidente la firma respectiva. Este posibil ca rezultatul testarii, sa fi fost trimis si la AJOFM, daca psihologul/ firma care v-a testat avea contract de prestari servicii cu agentia.
Puteti intreba (este o solutie mai rapida), cu nota primita in mana, la AJOFM, daca evaluarea primita de dvs., poate fi utilizata pentru consilierea si orientarea dvs. profesionala.
va multumesc pt raspuns;prin email e valabil daca solicit document stampilat,semnat,inregistrat si scanat?sau prin posta?sau ma deplasez eu fizic la sediul firmei?daca firma refuza sa elibereze,la cine reclam?e suficient la colegiul psihologilor?
Puteti face sesizarea prin posta - adresa cu confirmare de primire (va ramane un document la dvs., pe care semneaza destinatarul la primirea prin posta a adresei). Sa mentionati modul cum doriti, sa primiti raspuns (de preferat tot prin posta, pentru a ramane documentul primit de al postas).
Daca nu primit raspuns, puteti sesiza Colegiul psihologilor din judet, prin document scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Puteti reclama firma la Protectia consumatorilor, prin document scris, cu nr. de inregistrare/ data.
va multumesc pt raspuns;acum nu mai vrea firma care m-a testat sa imi elibereze raspuns la test,cu stampila firmei,a psihologului si nr inregistrare,zice ca sa cer de la ajofm ca ei sunt proprietarii datelor,adica a rezultatelor;dar in codul deontologic al psihologului-cu valoare de lege- scrie la art.XIII.10 ca examinatorul e obligat sa prezinte rezultatele testarii iar daca situatia nu permite-testare pt preangajare,organizationala s.a.-examinatorul e obligat sa anunte inainte de testare(iar cel testat are dreptul sa refuze testarea),ceea ce nu s-a intamplat...eu ma gandesc ca pana sa fie ajofm proprietara datelor,firma de psihologi care m-a testat trebuia sa respecte legea si sa ma anunte rezultatul,prin act valabil oficial;gresesc?pot sa reclam firma unde ati spus sau sa ma duc la ajofm?sau amandoua?
Prin mesajul meu anterior, v-am sfatuit deja ce puteti face.
Puteti merge pe ambele cai, in paralel sau separat, dupa cum considerati dvs. ca puteti rezolva problema pe care o aveti. Prin AJOFM ati putea avea o sansa mai rapida.