Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

compensare

care este nota contabila pentru inregistrarea compensarii cu o firma care este si client si furnizor in acelasi timp? Este necesar vreun formular de compensare special?

Va multumesc!
Da, e necesar ca pentru stiungerea datoriei, respectiv creantei sa existe un ordin de compensare care e un document cu regim special, se comercializeaza de unitatile abilitate la cotor cu 10 file.Se emite in doua exemplare, se semneaza si stampileaza de ambele parti, exemplarul albastru merge la primitor, iar cel rosu ramane la initiatorul compensarii.
Inregistrarea contabila este 401=411 cu valoarea inscrisa in ordinul de compensare.