Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru pornografie infantila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru pornografie infantila

daca nepotul are dosar penal cu privire la pornografie infantila,in care este acuzat ca a filmat o fata cu acordul ei prin intermediul dispozitivului web cam si este minora iar faptasul si-a recunoscut fapta cu toate ca nu el a postat filmuletul pe un sait public,intrebarea mea este daca se poate solutiona cazul printr-un acord al ambelor parti fara a se ajunge in instanta?.nepotul implinind virsata de 18 ani cu o zi inaintea faptuirii faptei.va multumesc anticipat.
Nepotul dvs. risca o pedeapsa intre 2 si 7 ani inchisoare. Prin recunoasterea faptei, va beneficia de reducerea limitelor pedepsei cu 1/3. Fapta este destul de grava si nu se incadreaza in infractiunile pentru care retragerea plangerii inlatura raspunderea penala.
Daca a implinit varsta de 18 ani e considerat major, iar faptul ca a filmat-o cu acordul ei nu are relevanta raportat la norma de incriminare.
Elementul material al infracţiunii de pornografie infantila se poate realiza prin mai multe modalitati alternative dupa cum puteti vedea din cuprinsul dispozitiilor art.374 c.p.

ART. 374
Pornografia infantilă
(1) Producerea, deţinerea în vederea expunerii sau distribuirii, achiziţionarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament.
(5) Tentativa se pedepseşte.

dacă persoana vătămată (minora în cauză) nu are pretenții civile sau penale față de nepotul dvs., dacă nepotul nu are antecedente penale sau nu este cercetat și pentru alte fapte și solicită de la procuror încheierea unui acord de vinovăție, atunci va primi o pedeapsă cu suspendare care va fi mai mică decât în situația în care se va ajunge în instanță
Este greu de spus ce ar putea iesi in concret.
Sunt multe detalii care pot conta mai mult sau mai putin.
Si nimic nu conteza in justitie mai multe decat detaliile...petru ca fara detalii justitie nu ar mai avea sens...

Daca persoana minora si- a dat consimtamantul pot avea loc multe discutii...amanuntite...