avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile disciplinare- avertismentul scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile disciplinare- avertismentul scris

Buna ziua.
Intrebarea mea este urmatoarea:
in cazul in care un salariat din cadrul serviciului financiar are o abatere disciplinara conform :
"TITLUL XI - Răspunderea juridică
CAPITOLUL 2 - Răspunderea disciplinară
Art. 248. [sanctiunile disciplinare]
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris; "
.....cine este persoana care are calitatea de a intocmi avertismentul scris? Seful direct - seful de serviciu financiar , directorul economic , trebuie aprobat de catre dir. gen.? Care este metodologia si baza legala in acest caz?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:43, 8 Noiembrie 2014
1. Sanctiunea se acorda prin decizie a directorului general, la propunerea scrisa si argumentata a sefului celui care a savarsit abaterea.

2. Inainte de a emite decizia trebuie sa fie ascultat si salariatul sanctionabil pentru a i se asculta si opinia sa cu privire la cele spuse (scrise) de seful sau.

3. Modul de sanctionare si procedura trebuie sa fie prevazute in Regulamentul intern al unitatii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@ carasclaudiu

1. Sanctiunea avertismentului se aplica fara a exista vreo procedura prealabila, conform art.251 alin.1 C.mun.

2. Aplicarea sanctiunii se face de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de acesta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avertisment scris Florescu Madalina Florescu Madalina Este posibila sanctionarea unui salariat cu avertisment scris pentru neexecutarea sarcinilor, fara o cercetare disciplinara? (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara victor11 victor11 Buna ziua. Se poate sanctiona un angajat, in urma unei abateri disciplinare fara ca acesta sa fie audiat de comisia de disciplina ? Exemplu : angajatul ... (vezi toată discuția)
Conflict munca carmenstan carmenstan am fost plecata in strainatate in timpul concediului de odihna ,nu am reusit sa-mi rezolv poblemele familiale si am sunat la serviciu , la intelegere cu seful ... (vezi toată discuția)