Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile disciplinare- avertismentul scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile disciplinare- avertismentul scris

Buna ziua.
Intrebarea mea este urmatoarea:
in cazul in care un salariat din cadrul serviciului financiar are o abatere disciplinara conform :
"TITLUL XI - Răspunderea juridică
CAPITOLUL 2 - Răspunderea disciplinară
Art. 248. [sanctiunile disciplinare]
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris; "
.....cine este persoana care are calitatea de a intocmi avertismentul scris? Seful direct - seful de serviciu financiar , directorul economic , trebuie aprobat de catre dir. gen.? Care este metodologia si baza legala in acest caz?
Multumesc anticipat!
1. Sanctiunea se acorda prin decizie a directorului general, la propunerea scrisa si argumentata a sefului celui care a savarsit abaterea.

2. Inainte de a emite decizia trebuie sa fie ascultat si salariatul sanctionabil pentru a i se asculta si opinia sa cu privire la cele spuse (scrise) de seful sau.

3. Modul de sanctionare si procedura trebuie sa fie prevazute in Regulamentul intern al unitatii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@ carasclaudiu

1. Sanctiunea avertismentului se aplica fara a exista vreo procedura prealabila, conform art.251 alin.1 C.mun.

2. Aplicarea sanctiunii se face de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de acesta.
Cornel Vasile, Consilier juridic