Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avertisment scris

Este posibila sanctionarea unui salariat cu avertisment scris pentru neexecutarea sarcinilor, fara o cercetare disciplinara?
Da, este posibila ... art. 251 (1) C.mun. prevede ca, sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

Art. 248 C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
.....

Asadar, sanctiunea avertismentul scris se poate aplica fara a se efectua cercetarea disciplinara.
~ Conținut șters la cerere ~
jurist Clement a scris:

...nu este posibila ca sanctiune,ci doar ca atentionare!......

Art.248 alin.1 C.mun. prevede :
Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
....
jurist Clement a scris:

...nu este posibila ca sanctiune,ci doar ca atentionare!......

Avertismentul este insusi o sanctiune disciplinare astfel cu va indicat legal si dl.Freeelis