Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune cu avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune cu avertisment scris

Care este prevederea legala care spune ca sanctiunea disciplinara cu avertisment scris se poate da fara cercetare disciplinara?
Multumesc.
Codul muncii

Articolul 251
(1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nicio măsură, cu excepţia celei prevăzute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.

Articolul 248
(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
O completare :

Prevederile de mai sus sunt aplicabile numai in cazul sectorului privat si personalului contractual din sectorul bugetar.