Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Legal?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Legal?

Buna Ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie.

Se doneaza lucruri defecte eu le repar si il vand ulterior prin licitatie, anunt, etc si din banii obtinuti donez catre fundatii,asociatie, persoane care au nevoie ...deci caritabil.
Forma legala pentru acest lucru ar fii sa infintez o asociatie caritabila? Doar ca acolo am vazut ca este de 3 persoane.
Exista un caen ceva cu care as putea sa introduc aceast lucru intr-un srl.
Srl-ul are scop de castig si nu caritabil.

Faceti asociatie.
Fundatie e mai complicat sa faceti.
Activitatea va fi considerata economica si impozitata in principiu ca la firme, chiar daca banii obtinuti apoi se doneaza....