Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributie la sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributie la sanatate

Buna ziua,as vrea sa stiu daca nu mai lucrez de 3 luni deci neavand nici un venit,contractul de munca a fost inchis prin demisie,trebuie sa platesc CASS sau alte taxe?exista un termen? sau amenda?
mutumesc
george-neagu, moderator
Nu, nu exista obligatie, dar nici asigurat nu sunteti astfel.
Trebuie sa platiti contributie la sanatate (5,5%). Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară. Acum este 900 lei acel salariu.
Plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate se efectuează lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează contribuţia.