Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Incompatibilitate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Incompatibilitate

Aș vrea să aflu dacă directorul unei școli gimnaziale este incompatibil cu funcția de consilier local?
Raspuns de la ANI : „deţinerea simultană a calităţii de consilier local şi a celei de director al unei unităţi de învăţământ preuniversitar de stat nu generează o stare de incompatibilitate, dar poate genera un conflict de interese dacă consilierul local, prin deciziile sale în cadrul consiliului local, are un interes personal de natură patrimonială, care ar putea influenţa îndeplinirea cu obiectivitate a atribuţiunilor care revin prin constituţie şi alte acte normative”.
[ link extern ]