Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ANI, incompatibilitatea
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ANI, incompatibilitatea

Un consilier local care a fost desemnat de catre primar sa-l reprezinte in Consiliul de administratie al scolii din localitate . In conditiile in care acest consilier local este si membru in consiliul de administratie al scolii, poate sa fie declarat INCOMPATIBIL cu functia de consilier local?
In opinia ANI, deţinerea simultană a calităţii de consilier local şi a celei de membru al unui consiliu de administrație al unei unităţi de învăţământ preuniversitar de stat nu generează o stare de incompatibilitate, dar poate genera un conflict de interese dacă consilierul local, prin deciziile sale în cadrul consiliului local, are un interes personal de natură patrimonială, care ar putea influenţa îndeplinirea cu obiectivitate a atribuţiunilor care revin prin constituţie şi alte acte normative
Respectivul consilier nu "are un interes personal de natură patrimonială", doar ca ... mai este si vicepresedinte -.... al organizatiei locale de partid.