Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Situatie de incompatibilitate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Situatie de incompatibilitate

Functia de consilier local este incompatibila cu -reprezentant in Consiliul de administratie al unei scoli?
Art.10. - (1) Membrii consiliului de administraţie sunt aleși/ desemnați, pentru o perioadă de 1an, după cum urmează:
(6) Incompatibilităţi privind membrii consiliului de administraţie:
a) nu pot avea, pe perioada exercitării mandatului, funcţia de preşedinte sau vicepreşedinte în cadrul unui partid politic, la nivel local, judeţean sau naţional;
b) nu pot avea calitatea de membri în acelaşi consiliu de administraţie soţul, soţia, fiul, fiica, rudele până la gradul al IV-lea şi afinii;
c) nu trebuie să fi primit o sancţiune în ultimii 3 ani;
d) nu trebuie să se afle în litigii directe cu şcoala, conflicte de interese, alte situaţii specificate de legislaţia în vigoare şi, în acest caz, preşedintele de şedinţă are obligaţia de a suspenda calitatea de membru în consiliul de administraţie a persoanei respective;
e) dacă are cazier judiciar;
f) nu poate avea calitatea de membru al consiliului de administraţie primarul aflat în perioada exercitării mandatului la momentul constituirii consiliului de administraţie;

Daca nu se incadreaza in vreuna dintre situatiile subliniate, nu este incompatibil.
Daca va referiti la consilierul desemnat, nici nu incape discutie.