Forum Discuţii juridice Executare silită Executare datorie asociatie de proprietari, imobil ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare datorie asociatie de proprietari, imobil ipotecat la banca

Buna ziua. Am o datorie catre asociatia de proprietari (restante la intretinere) pentru care am fost actionat in judecata. Intrebarea mea este daca , in ipoteza in care se ajunge la executare silita, se poate cere vanzarea apartamentului daca acesta are instituita o ipoteca de rang 1 in favoarea bancii ,fiind cumparat cu credit ipotecar. Mentionez ca ipoteca a fost inscrisa inaintea existentei datoriei la intretinere si sunt cu plata la zi a ratelor. Multumesc.
Daca datoria depaseste 10 mii de lei, e posibil.
As mai adauga - fata de raspunsul lui gi-jane2 - ca daca se va intampla acest lucru, creditorul care are ipoteca se indestuleaza primul (pana la stingerea debitului), apoi executorul (onorarii, taxe, etc) iar daca mai ramane ceva si asociatia de proprietari ... daca nu ... asta este ... au facut munca voluntara.
Prin prisma acestui detaliu (ordinea de stingere a datoriei) nu cred ca are sens demararea unei asemenea proceduri - parerea mea.
Multumesc
Buna seara,
in cazul in care se ajunge la executare silita iar suma nu depaseste 10.000 lei se va proceda la executarea mobiliara si poprirea si in cele din urma se poate efectua si cea imobiliara daca nu se poate recupera datoria prin cele doua moduri.
Atentie in acest caz se va trece la executare imobiliara.