Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua..va rog sa-mi spuneti si mie daca am un credit (un apartament) prin programul `` prima casa ``care il achit in fiecare luna,si este grevat cu ipoteca rang 1 in favoarea statului ,si am o datorie de 10000ron (o suta de milioane lei vechi)la o firma pe persoana fizica care au castigat in instanta si mi-au pus proprire mie si sotiei care se plateste de 4luni , poate sa-mi scoata apartamentul la vanzare?adica ar incuviinta instanta asa ceva?
da, imobilul poate fi scos la vinzare de catre creditor cu mentiunea ca din pretul imobilului se va indestula creditorul ipotecar si apoi creditorul ca a initiat executarea silita.
Eu inteleg ca in afara de creditul pentru casa, pentru care aveti ipoteca de rang 1, mai aveti un "credit" de 10000 lei luat de la o firma pe persoana fizica, care, insa, nu este garantat cu nimic. In acest caz, creditorul persoana juridica nu poate solicita executarea imobilului, atata timp cat creditorul ipotecar este remunerat la timp... doar daca achita acestuia suma creditului ipotecar inlocuindu-l in rang!
rtek. Al 2-lea creditor (cel cu 10.000 ron) poate oricand sa execute bunul imobil - apartamentul. Nu are niciun impediment. Singura chestie ar fi ca se vinde bunul, se indestuleaza creditorul ipotecar 1 si de obicei nu prea mai ramane nimic. Dar daca vrea sa ajunga la vanzare cu acest imobil, nu are nicio problema in a porni asta..
pai... da... si?! care ar fi ratiunea? Pentru ce l-ar remunera pe ipotecar daca are deja poprire.....