Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitori tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitori tva

sunt un ii cu contabilitate partida simpla neplatitor tva,va rog frumos sa-mi explicati care este problema când cumpar marfa de la platitorii de tva, eu am vreo obligatie in legatura cu plata tva, am observat ca unii angrosisti nu prea vor sa dea factura in acest caz.multumesc anticipat
Nu vor sa dea factura pentru a nu plati ei TVA si impozit.
Nu aveti obligatii in materie de TVA decat daca depasiti plafonul de 65.000 euro cifra anuala de afaceri.
Exista totusi obligatii in manerie de TVA si in cazul aplicarii scutirii, cifra de afaceri sub 65.000 euro.

Norme CF TVA:

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.
D-na se referea la obligatii de plata nu de evidenta.
Ok. Dar in forum intra si persoane neformate in domeniul fiscal si contabil si ar putea intelege ca persoanele neinregistrate in scopuri de TVA nu au nicio obligatie.