avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare ONG

Bună ziua,

Aș dori să știu cum se poate dizolva un ONG, de către un terț?

Din câte știu eu, procesele-verbale de la Adunările Generale trebuie să fie înregistrare la tribunal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:32, 12 Noiembrie 2014
OG 26/2000 :
Art. 56. - (1) Asociatia se dizolva, prin hotarare judecatoreasca, la cererea oricarei
persoane interesate:

a) cand scopul sau activitatea asociatiei a devenit ilicita sau contrara ordinii publice;
b) cand realizarea scopului este urmarita prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice;
c) cand asociatia urmareste un alt scop decat cel pentru care s-a constituit;
d) cand asociatia a devenit insolvabila;
e) in cazul prevazut la art. 14.
(2) Instanta competenta sa hotarasca dizolvarea este judecatoria in circumscriptia careia
asociatia isi are sediul.


Prin urmare, va trebui formulata o actiune in instanta pentru a se decide dizolvarea ONG-ului, daca exista una din situatiile prevazute de textul de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare ong DANTES70 DANTES70 Buna ziua, 1. As vrea sa stiu care este procedura cea mai simpla de dizolvare a unui ONG, daca acesta nu a mai avut nici un fel de activitate timp de 8 ani, ... (vezi toată discuția)
Desfiintare sau dizolvare asociatie parinti noriszah noriszah Dorim sa didesfiintam o asociatie de parinti de drept, prin hotarare consiliului director . Care sunt etapele ? Am inteles ca hotararea consiluiului director ... (vezi toată discuția)