Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare ONG

Bună ziua,

Aș dori să știu cum se poate dizolva un ONG, de către un terț?

Din câte știu eu, procesele-verbale de la Adunările Generale trebuie să fie înregistrare la tribunal?
OG 26/2000 :
Art. 56. - (1) Asociatia se dizolva, prin hotarare judecatoreasca, la cererea oricarei
persoane interesate:

a) cand scopul sau activitatea asociatiei a devenit ilicita sau contrara ordinii publice;
b) cand realizarea scopului este urmarita prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice;
c) cand asociatia urmareste un alt scop decat cel pentru care s-a constituit;
d) cand asociatia a devenit insolvabila;
e) in cazul prevazut la art. 14.
(2) Instanta competenta sa hotarasca dizolvarea este judecatoria in circumscriptia careia
asociatia isi are sediul.

Prin urmare, va trebui formulata o actiune in instanta pentru a se decide dizolvarea ONG-ului, daca exista una din situatiile prevazute de textul de lege.