Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanse suspendare/executare - caz delicat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanse suspendare/executare - caz delicat

Logodnicul meu a avut in urma cu mai bine de un an un accident grav in care si-au pierdut viata doua persoane, o persoana majora si una minora,si el era soferul. Din cauza ca a fost grav ranit lucrurile au mers lent... si abia acum va incepe procesul (de o luna si jumatate e sub control judiciar)
In accident a fost implicata o singura masina, A pierdut controlul volanului in incercarea evitarii unui obstacol.Fata din dreapta i-a cazut in brate blocand astfel vizibilitatea si reactia soferului.
- cele 2 persoane care au decedat (iubit si iubita) ocupau amandoua locul din dreapta - din start primul aspect, o persoana in plus in masina...
- alcoolemie 0,2 aer expirat DAR 0,9 in sange...

Exista sanse la pedeapsa fara executare? Ma gandesc si eu la viitorul meu copilas...
Lavi_R, utilizator
Cum sa iasa de la 0.2 la 0.9? Mi se pare imposibil.
eu cred ca va fi cu executare avand in vedere ca a consumat alcool.....eu zic 80%..dar aceasta este numai o opinie neprofesionala
eleclaudel a scris:

Cum sa iasa de la 0.2 la 0.9? Mi se pare imposibil.

da,e ciudat...max.0.5
spun eu cum.... a baut o bere chiar inainte sa conduca... si concentratie creste pe masura ce se metabolizeaza...
Daca ar fi baut doar o bere nu se ajungea la alcoolemia din sange pe care ati indicat-o, cat despre pedeapsa, vor fi avute in vedere mai multe criterii cand se va trece la individualizarea pedepsei, dar cred ca mai degraba va fi cu executare.