Prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila s-a stabilit restituirea taxei auto cu dobanda fiscala conform art.124 c.p fiscala. Domnii de la ANAF au emis un grafic de rambursare pe 5 ani conform noi ordonante de urgenta,dar dobanda fiscala la o taxa de 7660 ron platita in 2010 si pana la data platii in oct 2014 dupa calculul lor este de 66 ron. Ca argument s-au legat de faptul ca art.124 prevede plata dobanzii din a 45 zi de la data cererii de restituire. Dar intrebarea mea este care cerere trebuie luata in calcul cea amiabila pe care au refuzat-o si pe baza careia s-a inaintat actiunea in judecata sau cererea de efectuare a platii dupa ce instanta a hotarat acest lucru.
Si eu am o hotărâre judecătorească în acest sens, dar se specifica foarte clar că *Obligă pârâtele (Ad. F si Ad.M, să restitue suma platita ca taxa de poluare si dobanda fiscala, conform art. 124, alin. 2 din OG 92/2003 cu incepere de la data 21.10.2009 (data platii taxei), deci nu are treaba cu cele 45 de zile.
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.