avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea salarizarii unice a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea salarizarii unice a functionarilor publici

Buna ziua,

As dori sa va consult intr-o problema referitoare la salariile functionarilor publici. La inceputul anului acesta am fost promovat de pe functia de Consilier asistent pe functia de Consilier principal acordandumi-se treapta 3 de salarizare. Conform Anexei III exista 3 trepte de salarizare pentru funcţionarii publici de execuţie definitivi:

1. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 1 de salarizare;
Studii Superioare;
Coef de baza 2,60;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,70 2,85 3,00 3,15 3,30

2. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 2 de salarizare
Studii Superioare;
Coef de baza 2,50;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,60 2,70 2,85 3,00 3,15

3. Consilier, consilier juridic, expert, inspector; grad profesional principal, treapta 3 de salarizare (aici sunt momentan incadrat #-o )
Studii Superioare;
Coef de baza 2,40;
Coeficienţi de ierarhizare/Gradaţia corespunzătoare tranşelor de vechime 2,40 2,50 2,65 2,80 2,95 3,1

Puteti sa-mi explicati va rog:

- care sunt conditiile de modificare a coeficientilor in cadrul aceleasi trepte de salarizare
- care sunt conditiile de trecere de la o treapta de salarizare la alta in cadrul aceleasi functii(Consilier grad profesional principal)
- care este modul de calcul al salariului ? Mentionez ca nu beneficiez de nici un spor.

Va multumesc anticipat,

Alte discuții în legătură

Legea salarizarii unice a functionarilor publici cristina30 cristina30 Buna seara, As dori sa va consult intr-o problema referitoare la salariile functionarilor publici. La inceputul anului acesta am fost promovat de pe functia ... (vezi toată discuția)
Ce coeficient de ierarhizare ar fi trebui sa obtin dupa examenul de promovare TEOMIR TEOMIR Sunt functionar public. Am sustinut examenul de promovare pentru Inspector principal din gradatia 5, treapta II, clasa 43 (vechime totala in munca 29 ani, din ... (vezi toată discuția)
Legile salarizarii deliasindia deliasindia VA ROG CINE POATE SA-MI EXPLICE In baza art.4 alin 2 Anexa 1 cap II din Legea 284/2010 coroborat cu art.6 alin 1 din legea 285/2010: \"Absolventii ... (vezi toată discuția)