Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasari de la pf
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasari de la pf

Buna ziua
As dori sa aflu care este plafonul de incasari de la pers.fizice
in cazul in care societatea vinde autoturisme second hand ?
Este prevazut un plafon si pt restituire imorumut catre asociati in eur?
Multumesc anticipat
Nu exista plafon la incasare de la persoane fizice. Og 15/1996 se aplica in general la tranzactii intre persoane juridice.

Nu exista plafon pt restituire imprumut catre asociati in eur. Totusi vedeti ca Legea 656/2002 precizeaza ca:

Art. 5. -(7) Persoanele prevăzute la art. 10 ori persoanele desemnate potrivit dispoziţiilor art. 20 alin. (1) vor raporta Oficiului, în cel mult 10 zile lucrătoare, efectuarea operaţiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se realizează prin una sau mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele.
Multumesc frumos pentru raspuns