Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura necontencioasa a indreptari erorii materiale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura necontencioasa a indreptari erorii materiale

Am solicitat instantei indreptarea erorii materiale a omisiuni inscrieri in practicaua hotararii a numelui succesorilor in drepturi a reclamantului decedat in timpul procesuluiAm inteles ,ca fiind o procedura necontencioasa instanta sa pronunta in camera de consiliul fara citarea partilor, ori in cazul de fata sa dat un termen de judecata .De ce?
POtrivit art. 281 alin. 2 din vechiul Cod de procedură civilă, părţile vor fi citate numai dacă instanţa socoteşte că este necesar să dea anumite lămuriri.