avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concluziile scrise - Noul Cod de Procedura Civila.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concluziile scrise - Noul Cod de Procedura Civila.

Buna dimineata.

Am cateva intebari, va rog!

1) Daca am o "amanare a pronuntarii" pentru data de 20 noiembrie 2014, intr-un proces pe litigii de munca, trebuie sa depun concluziile cu cel putin 5 zile inainte (adica, cel tarziu, azi, 14 noiembrie) ?

2) In cate exemplare se depun concluziile scrise?

3) Vor mai exista dezbateri orale pe data de 20.11.2014, cand s-a amanat pronuntarea?

4) Pana la urma, daca nu am studii juridice si nu am avocat, am dreptul sa depun cocluzii scrise, la Tribunal, in prima instanta ?

Multumesc, anticipat, pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 10:04, 14 Noiembrie 2014
Buna ziua. Raspunsuri;

1. Nu exista obligatia legala de a depune concluziile scrise cu 5 zile inainte de pronuntare, dar nici nu e indicat sa le depuneti in preziua pronuntarii.

2. Un exemplar este suficient, doar instanta le citeste, nu se comunica partii adverse.

3. Nu. Concluziile orale au fost consemnate la ultimul termen de judecata.

4. Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrare probe in dreptul civil conflicte de munca- flory1 flory1 buna seara, Exista posibilitatea ca in procesul privind -conlicte de munca,aflat la momentul administrarii probelor ,instanta sa incuviinteze punerea ... (vezi toată discuția)
Depunere concluzii la dosar VictorDobr VictorDobr Buna ziua, vă rog mult să mă ajutaţi cu o lămurire la următoarea problemă. Am depus o cerere de intervenţie principală în cadrul unui proces. ... (vezi toată discuția)
Amanare pentru pronuntare integrity integrity Au fost administrate probele si a fost amanat pocesul o saptamana pentru pronuntare. A spus ca trebuie sa depun concluzii. Vreau sa mai depun niste inscrisuri ... (vezi toată discuția)