Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... notificare de reziliere societate leasing
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

notificare de reziliere societate leasing

Am un contract cu RCI LEASING Romania IFN, am intarziat cu plata unor facturi iar soldul a ajuns la 30.000 RON ( cat 3 rate ). Am primit somatii, am primit telefoane, dar am avut probleme cu banii si n`am putut plati la timp. Iar azi dimineata am primit notificare de reziliere, prin care spun ca trebuie sa merg sa predau masina altfel vor veni ei sa o ia, Am o intrebare, exista vreo sansa de anulare a rezilierii de contract ? Am sa vorbesc si cu ei luni , sper sa nu-mi ia masina pana atunci, si voi incerca sa ii fac sa ma inteleaga si ca de acum voi plati la timp facturile. Daca a fost cineva in aceeasi situatie, sa-mi spuna si mie cum s-a terminat toata povestea.
Mergeti la ei si solicitati o reesalonare a restantelor/ratelor.Este si interesul lor sa nu piarda contractul.Succes! (functie de cat de convingatoare vor fi motivele/dovezile)B-)
Noi la fel am intarziat, 3 rate si nu au mai primit nici o plata, nici o reesalonare, au luat masina pur si simplu, si dupa doua zile, cand am sunat sa vedem daca o putem recupera, au zis ca au si vandut-o! Mai aveam 2 ani de plata...
Eu am sunat luni la prima ora la cei de la leasing Romania, Bucuresti si mi-a raspuns o tipa foarte draguta la care mi-a zis ca contractul inca nu e anulat, e doar suspendat si nu a fost trimis dosarul la recuperatori. Mi-a dat termen 24 de ore pentru a achita suma restanta. Am achitat si totul e ok acum. Mentionez ca tipa din cate mi-a spus, putea oricand sa trimita dosarul la cei de la recuperari, totul consta in faptul de a muta dosarul meu pe alt birou:) Deci am avut noroc.
In ziua de azi, banul valoreaza mult mai mult decat o recuperare de produs pentru care trebuie gasit un cumparator.Si pretul scade datorita utilizarii anterioare.Felicitari pentru rapiditatea actionarii=D>
Si eu am aceiasi problema ca si alexarpad 2003, doar ca eu am inceracat sa vorbesc cu ei si mi s-a spus ca firma lor nu ofera aceasta posibilitate.Asta mi-au spus cei de la departamentul Plati.Mentionez ca este vorba tot de RCI leasing.
As vrea sa stiu cum ai rezolvat problema,ca sa stiu cum sa procedez!
Multumesc anticipat!
Corinaadriana, utilizator