Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributie pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributie pensii

Buna ziua, as dori sa aflu cum ma afecteaza neplata angajatorului a contributiilor catre fondul de pensii pe perioada cat am figurat ca angajata pe o perioada de noua luni.
~ Conținut șters la cerere ~
Din Legea nr.263/2010 :
art.3 (1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
p)stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii;
....

Asadar, pe cale de interpretare, pentru a avea stagiu de cotizare la pensie trebuie ca, contributia de asigurari sociale sa fie datorata si nu achitata.
1. Nu va afecteaza stagiul de cotizare.

2. Va afecteaza numai punctajul lunar care pe perioada respectiva va fi egal cu 0 (zero), adica o pensie mai mica.