Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lnchidere societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lnchidere societate comerciala

Buna ziua,
Societate comerciala cu asociat unic a cumparat o masina de 2 luni , iar acu vrea sa inchida firma. Ce se intampla cu masina? Ii revine asociatului sau trebuie sa o vanda.
Multumesc!
Merg ambele variante. Atentie la TVA in caz ca l-ati dedus e posibil sa trebuiasca ajustat.
Si daca ii revine administratorului in ce baza ii revine. O vinde de pe firma pe numele lui, Plateste TVA si impozit?
Chiar daca nu o vinde este tratata tot ca o livrare de bunuri la TVA. Se plateste impozit la lichidarea societatilor.

art 67 alin 3

d) venitul impozabil obţinut din lichidarea unei persoane juridice de către acţionari/asociaţi persoane fizice se impune cu o cotă de 16%, impozitul fiind final. Obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine persoanei juridice. Impozitul calculat şi reţinut la sursă se virează până la data depunerii situaţiei financiare finale la oficiul registrului comerţului, întocmită de lichidatori.

Nu se face ajustare pentru ca e considerata livrare de bunuri.

ART. 128 Livrarea de bunuri
(5) Orice distribuire de bunuri din activele unei persoane impozabile către asociaţii sau acţionarii săi, inclusiv o distribuire de bunuri legată de lichidarea sau de dizolvarea fără lichidare a persoanei impozabile, cu excepţia transferului prevăzut la alin. (7), constituie livrare de bunuri efectuată cu plată, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părţilor lor componente a fost dedusă total sau parţial.