Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Respectare regulament UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Respectare regulament UE

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu in ce conditii un cetatean roman (PJ sau PF) este obligat sa respecte un Regulament UE, daca acesta nu este adoptat de Romania printr-o lege romana.

E vorba de CE 1005/2009.

Va multumesc!
In conditiile prevazute de Constitutia Romaniei.
art.1 (5) In Romania, respectarea Constitutiei, a suprematiei sale si a legilor este obligatorie

Vedeti si OG 9/2011 privind stabilirea unor masuri pentru punerea în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 1.005/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 privind substantele care diminueaza stratul de ozon si de abrogare a Ordonantei Guvernului nr. 89/1999 privind regimul comercial si introducerea unor restrictii la utilizarea hidrocarburilor halogenate care distrug stratul de ozon
Va multumesc pentru raspuns.
A fost de mare ajutor.