Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor ingrediente cosmetice
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor ingrediente cosmetice

Bună ziua,

Întrebarea mea este următoarea: încalc dreptul de autor al producătorului dacă afișez, pe pagina mea de blog sau de Facebook, lista de ingrediente a unui produs cosmetic, de exemplu a unei creme de față sau a unui lac de unghii ?

Există două cazuri:
1. Respectivul producător pune chiar el, la dispoziția publicului, lista cu ingrediente pe site-ul propriu.
2. Ingredientele pot fi regăsite doar pe ambalajul sau recipientul produsului cosmetic.

Mulțumesc.
In mod normal nu fiindca respectivele retete nu fac obiectul protectiei prin drept de autor.

Aveti totusi grija sa nu incalcati drepturile sui generis ale titularului bazei de date care contine retetele respective (art 122^1 si urmatoarele din Legea 8/1996). Chiar daca informatiile privind retetele nu sunt protejate prin dr de autor, modul in care ele sunt structurate, face obiectul protectiei ca drept sui generis al fabricantului de baze de date.
Am înțeles. A fost util răspunsul. Mulțumesc.
RoSo, utilizator