Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Decontare cheltuieli cu reparatiile
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Decontare cheltuieli cu reparatiile

Acum 6 luni am avut un accident,eu fiind vinovatul.Am acrosat un autoturism aflat in leasing,deci automat avand casco.Nu au fost victime,doar daune materiale.Victima nu a vrut asigurarea masinii mele(RCA),deoarece avea CASCO.Acuma s-a ajuns in instanta pt ca nu stiu cum se face ca firma la care avea el casco cere despagubiri firmei la care am eu asigurare(mentionez ca asigurarea era pe numele altcuiva ,la fel ca si masina,eu am fost doar conducatorul masinii),iar in cazul in care nu castiga procesul si firma de asigurari nu i da banii,as fi buna de plata eu.Imi poate explica cineva daca e asa sau nu si de ce?Exista vreo sansa ca aceasta firma de asigurari sa si recupereze banii de la firma la care aveam eu asigurare.Reparatiile masinii s-au facut la porche.
Asiguratorul CASCO a platit despagubirea asiguratului sau si s-a indreptat printr-o actiune de regres impotriva societatii de asigurare la care dvs. avea incheiata asigurarea RCA. Dvs. nu sunteti implicata in acest litigiu. Societatile de asigurare se judeca. Poate ca dvs. veti introdusa in cauza in calitate de intervenient intrucat ati condus autoturismul care a provocat accidentul. Veti fi solicitata, poate, sa explicati modul de producere a accidentului.
ing. Ioan Ciobanu