Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis sedere temporara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis sedere temporara

Sunt cetatean roman si locuiesc in Romania. Sotul meu este cetatean american si locuieste in SUA. Dorim sa locuim in Romania impreuna pentru o perioada mai mare de 90 de zile. Ce trebuie sa facem? Ce si cum trebuie sa obtinem? Trebuie sa aplicam inainte de venirea lui in Romania?
elaperf, utilizator
Buna ziua, in legatura cu sederea unei persoane straine mai mult de 90 zile:Viza de lunga sedere in Romania se acorda strainilor, la cerere, pe o perioada de 90 de zile, cu una sau mai multe calatorii, pentru urmatoarele scopuri :

• Desfasurarea de activitati economice – strainilor care urmeaza sa desfasoare activitati economice in mod independent sau in cadrul unor asociatii familiale, in conditiile legii privind organizarea si desfasurarea unor activitati economice de catre persoane fizice;

• Desfasurarea de activitati profesionale – strainilor care au dreptul de a exercita in mod individual profesii pe teritoriul romaniei in baza unor legi speciale;

• Desfasurarea de activitati profesionale – strainilor care sunt sau urmeaza sa devina actionari sau asociati cu atributii de conducere si administrare a unor societati comerciale din Romania;

• Angajarea in munca – strainilor care urmeaza sa intre in Romania in vederea incadrarii in munca. Viza acordata in acest scop se va elibera si sportivilor care urmeaza sa evolueze in cadrul unor cluburi sau echipe din Romania, in baza unui contract individual de munca sau a unei conventii civile in conditiile legii;

• Studii – strainilor care urmeaza sa intre in Romania pentru a urma cursuri in invatamantul preuniversitar, universitar, dupa caz, ori pentru obtinerea unor titluri stiintifice in cadrul institutiilor de stat sau particulare acreditate potrivit legii;

• Reintregirea familiei – strainilor care urmeaza sa intre in Romania in scopul redobandirii unitatii familiale;

• Activitati religioase sau umanitare – strainilor care urmeaza sa intre in Romania pentru a desfasura activitati in domeniul cultelor recunoscute, la cererea acestora, sau in scop umanitar;

• Activitati de cercetare stiintifica – strainilor care urmeaza sa intre in Romania pentru desfasurarea de activitati de cercetare stiintifica.

• Alte scopuri

2. Viza de lunga sedere permite strainilor intrati pe teritoriul Romaniei sa solicite prelungirea dreptului de sedere temporara si sa obtina un permis de sedere.

In fiecare caz in parte sunt necesare anumite documente. Pentru un raspuns corect trebuie stiut care este scopul sederii in romania
Cetatenii americani nu au nevoie sa obtina niciun fel de viza pentru a sta pe teritoriul Romaniei timp de 90 de zile, deci nu are nevoie de viza de lunga sedere. Din cate am citit, trebuie obtinut un permis de sedere temporara. Cum se obtine?