Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se pot deschide magazine \\"second hand\\"de piese ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se pot deschide magazine "second hand"de piese auto?

Magazine de piese auto SH se pot deschide?Sau sub ce alta forma se pot autoriza din moment ce sunt autorizate vanzari de autoturisme la mana a doua .
Nu exista niciun fel de impediment pentru a deschide un astfel de magazin.
Cod CAEN:

4779 Comerţ cu amănuntul al bunurilor de ocazie vândute prin magazine
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al cărţilor second-hand
-comerţul cu amănuntul al altor bunuri second-hand
-comerţul cu amănuntul al antichităţilor
-activităţi ale caselor de licitaţie (cu amănuntul )

Această clasă exclude:
-comerţul cu amănuntul al autovehiculelor second-hand, vezi 451
-activităţi ale licitaţiilor pe Internet şi alte licitaţii care se desfăşoară în afara caselor de licitaţii (cu amănuntul),
vezi 4791, 4799
-activităţi ale caselor de amanet, vezi 6492