avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma vanzare IT second-hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma vanzare IT second-hand

Buna ziua,

Doresc sa infintez o firma de vanzare / prestare servicii in domeniul telecomunicatiilor (telefoane, calculatoare, monitoare, laptop-uri, componente s.a.m.d)

Insa eu vreau sa pot vinde aceste bunuri la mana a 2-a, (cumparate de la pers. fizice in baza unui contract)

Care este procedura ? Unde ma incadrez? Este posibil asa ceva?

Din cautarile mele nu am gasit nimic care sa fie asemanator,

Multumesc.

O zi buna.
Cel mai recent răspuns: ganadrian , utilizator 15:49, 10 Noiembrie 2021
Se poate sigur . Intocmiti pe langa acel contract Borderou de achizitie ( este model si pe net ) si in baza acestuia le inregistrati in evidenta contabila.
Buna seara,

Pentru achiziția de la persoane fizice este necesar acel Borderou de achiziție, Nota de intrare recepție, copie carte identitate persoane, declarație pe proprie răspundere că bunurile provin din patrimoniul personal. Fără acea declarație,plătiți persoanei suma însă rețineți impozit 10% la sursa și restul plătiți persoanei.

In rest facturați fara TVA, până la depășirea plafonului de 300.000 lei, după care devine obligatorie înregistrarea în scopuri de TVA.

Pentru încasări de la persoane fizice va trebuie casa de marcat.
Buna seara,

Va multumesc pentru informatii :)

De asemenea, pentru o astfel de interprindere, codul codul CAEN ar fi; 4651 ?

Iar cu acest cod CAEN pot face si manopera ? De ex; asamblarea unui calculator.

Multumesc,

O zi buna.
Mai degraba 4779.

4779 Comerţ cu amănuntul al bunurilor de ocazie vândute prin magazine
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al cărţilor second-hand
-comerţul cu amănuntul al altor bunuri second-hand
-comerţul cu amănuntul al antichităţilor
-activităţi ale caselor de licitaţie (cu amănuntul )

Această clasă exclude:
-comerţul cu amănuntul al autovehiculelor second-hand, vezi 451
-activităţi ale licitaţiilor pe Internet şi alte licitaţii care se desfăşoară în afara caselor de licitaţii (cu amănuntul), vezi 4791, 4799
Am inteles.

Insa voi cumpara si produse noi, sigilate pe care doresc sa le vand de asemenea,

Partea cu produse SH va fi ca a 2-a activitate.

Legat de instalari (manopera) cum voi putea proceda?

Multumesc,

O zi buna.

Alte discuții în legătură

Se pot deschide magazine "second hand"de piese auto? ContSters330987 ContSters330987 Magazine de piese auto SH se pot deschide?Sau sub ce alta forma se pot autoriza din moment ce sunt autorizate vanzari de autoturisme la mana a doua . (vezi toată discuția)
Cum pot face o consignatie? og.geo og.geo Buna ziua, Am o inteprindere individuala si ca si obiect de activitate prinicpal este cel de Comert cu amanuntul al florilor plantelor . Ei bine in aceasta ... (vezi toată discuția)
Coduri caen anita22 anita22 Buna ziua, mi-am deschis un magazin second de imbracaminte cu autrizatie persoana fizica cu codul caen 4779(comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute ... (vezi toată discuția)