Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua, as vrea sa pun o intrebare in ce priveste pensiile. Mama mea este pensionata pe caz de boala , nerevizuibil, cu 400 Ron pe luna ; anul acesta in iunie a implinit 57 de ani , ar vrea sa stie daca este mai bine sa ceara pensia de batranete anticipata sau sa ramana cu cea de boala pana la varsta de pensionare , probabil 60 de ani ?
Va multumesc
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 60 de ani si 9 luni.