Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă merita să rămân în pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă merita să rămân în pensie de boala

Daca pot ramane in pensie de boala si cum ma afecteaza? Anul trecut 4 mai am suferit un infarct ,acum sant in concediu medical Am lucrat 1an si 2 luni grupa 1 , 16 ani si 2 luni grupa 2 , 14 ani si 9 luni acelasi loc dar fara grupa . Data nasterii:18-10-1963 . Cum ma va afecta la limita de varsta? Multumesc anticipat.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns pertinent?
Daca tot nu mai puteti lucra, merita sa va deschideti dreptul la pensie de invaliditate.
Avantaje:
Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Dupa implinirea varstei de 60 de ani veti trece la nerevizuibil.

Perioada in care sunteti in pensie de invaliditate este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
La implinirea varstei de 61 ani si 6 luni veti fi trecut la limita de varsta.