avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă merita să rămân în pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă merita să rămân în pensie de boala

Daca pot ramane in pensie de boala si cum ma afecteaza? Anul trecut 4 mai am suferit un infarct ,acum sant in concediu medical Am lucrat 1an si 2 luni grupa 1 , 16 ani si 2 luni grupa 2 , 14 ani si 9 luni acelasi loc dar fara grupa . Data nasterii:18-10-1963 . Cum ma va afecta la limita de varsta? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:48, 8 Februarie 2019
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns pertinent?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca tot nu mai puteti lucra, merita sa va deschideti dreptul la pensie de invaliditate.
Avantaje:
Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Dupa implinirea varstei de 60 de ani veti trece la nerevizuibil.

Perioada in care sunteti in pensie de invaliditate este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
La implinirea varstei de 61 ani si 6 luni veti fi trecut la limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa raman in pensie de boala? danutmarcel danutmarcel Daca pot ramane in pensie de boala si cum ma afecteaza? Anul trecut 4 mai am suferit un infarct ,acum sant in concediu medical Am lucrat 1an si 2 ... (vezi toată discuția)
Pensie, sunt barbat cornel10 cornel10 sant barbat ,am 61 ani sant an pensie de handicap gr 2 am lucrat 30 , 4 luni. 19,8 ani an grupa 2 .diferenta pana la 30,4 conditii normale . cand am drept ... (vezi toată discuția)
Pensie caz boala nerevizuibil stef55 stef55 Sotul meu este pensionat pe caz de boala din aprilie 2001,avand 26 ani de munca in momentul pensionarii pe caz de boala.Este nascut in 18.08.1955,cand i se ... (vezi toată discuția)