Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna seara! Am un salariat angajat cu 4 ore pe zi , avand un venit brut de 450 ron, respectiv 356 ron net(jumatate din salariu minim net pe economie). Am primit adresa de poprire pe salariu de la executorul judecatoresc. In conditiile acestea,avand venituri mici, conform art.728. alin.3 din Codul De Procedura Civila -3) (Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum) ,trebuie sa-i retin 1/3 din salariu net sau nu.? Multumesc!
javascript:void(0);
ContSters232561, utilizator
Trimiteti instiintare la executor ca nu aveti pe ce sa ii puneti poprire.
Art. 728 din Codul de procedura civila se refera la "Limitele urmaririi veniturilor banesti", in speta veniturile din munca sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului, venitul total net este de 356 lei ?
Eu cred ca acest venit net este doar pe stat de plata ! va recomand sa retineti 1/3 din venitul net, adica 119 lei.
buna ziua! da , lucreaza patru ore pe zi si pe statul de plata are un venit net de 356 ron; in acest caz trebuie sa-i retin 1/3 din venitul net, pentru ca nu stiu sigur, m-a derutat art.728 mentionat mai sus? multumesc!
Achiesez cu ideea exprimata de gi-jane2.
Daca ii veti retine cei 119 lei de care spunea saamy, veti incalca / nu veti pune in aplicare prevederile art 728 alin 3, motiv de contestatie.
Art 728. art. 3. se refera la suma totala, sau conf prezentului articol limitele urmaririi, eu de unde stiu care este suma totala pe care o realizeaza salariatul respectiv !
Angajatorul este de buna credinta, este caz penal daca nu dau curs unui titlu executoriu ?
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic