Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Este obligatoriu planul de situatie la construirea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Este obligatoriu planul de situatie la construirea unui gard?

Vrea sa unesc doua terenuri si sa fac un gard cu fundatie(cu tot cu A.C.).
Am vorbit cu un domn autorizat ocpi si mi-a spus:
- trebuie sa fac alipirea terenului care ma costa X
- trebuie sa mai fac si planul de situatie pt proiect

Ce este planul de situatie si daca este obliatoriu in cazul meu?
L-am intrebat daca se face identificarea terenului, sa imi spuna de unde pana unde este terenul meu si mi-a spus ca da si ma costa x suma per punct.
Intrebarea mea este: pai cand face alipirea terenului nu verifica pct de pe documentatia cadastrala a terenurilor? La ce sa mai dau alti bani...
Daca gresesc va rog sa imi spuneti.

Multumesc frumos.
:) la OCPI din jud dvs sau ANCPI in capitala gasiti o lista cu autorizati cadastru (o lista lunga)
-daca parcelele au nr cad pentru comasare impreuna cu autorizatul cad si planurile din cadastru refaceti limita de proprietate a ambelor parcele si le delimitati cu tarusi.(povestea cu trasarea limitelor si pretul pe punct e alta documentatie alta operatiune la care autorizatul va face un proces verbal)
-daca nu puteti reconstitui limitele cu actele pe care le aveti, sau le obtine autorizatul de la OCPI - ar putea chiar sa va spuna ca nu poate sa va faca lucrarea conform regulamentului si sa plece cu avansul...
- comasarea parcelelor este o operatiune cadastrala dupa ce se avizeaza primiti o incheiere si definitivati actele la notar.
- daca in Certificatul de Urbanism vi se cere "plan de situatie" (mai mult ca sigur), ei bine acesta este un plan topografic diferit de planul de amplasament (cadastral), are cotele terenului (in sistem stereografic70 cu baza de referinta Marea Neagra #-o ), elemente specifice (retele electrice, gaz, etc) si e oblifatoriu Avizat de OCPI
-Avizul tehnic OCPI pe planul de situatie se pune in urma unei documentatii topo... si a unui tarif de 200lei..
-alaturi de celelalte avize cu care va nenorocit Certificatul de urbanism (CFR, pompieri, Drumuri nationale, Gaz, Aparare civila, etc) cu planul de situatie avizat obtineti autorizatia de construire....