Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligatie plata abonament
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligatie plata abonament

Buna ziua, ma numesc Laura, si am o nedumerire.
Vreau sa imi portez numerele de telefon dintr-o retea in alta retea nationala. Intrebarea mea este: daca contractul este incheiat pe o perioada de 2 ani de zile, se poate sa ma oblige la plata abonamentului, daca nu au expirat cei 2 ani de zile de contract?
Mentionez ca prelungirea contractului s-a facut on-line, in magazin on-line, mi-au trimis prin mail un Act Aditional la Contract in care este mentionat prelungirea contractului, fara semnatura si stampila furnizorului, fara semnatura mea.
M-au vizitat odata de la un furmizor de servicii de televiziune si internet, sa imi portez abonamentul pe care-l am la ei, si spuneau ca nu ma pot obliga la plata abomanentului, daca renunt la servicii, sau portare, chiar daca am incheiat contract pe 2 ani de zile. Dar nu mi-au spus conform carei legi.
Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns, v-as fi recunoscatoare.
Multumesc frumos.
Daca noul furnizor va da in scris ca isi asuma sa raspunda ptr contractul dvs. va puteti porta, dar altfel serviciul de telefonie actual va obliga la plata abonamentului pe perioada ramasa. Noul furnizor isi urmareste interesul lui.
Cum adica sa raspunda pentru contract? Sa se oblige la plata abonamentului ramas la celalalt furnizor?