Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul de cotizare

Buna ziua,
Mi s-a emis trei decizii de pensionare in functie de documentele depuse la dosar, referitor la grupele de munca astfel:
decizia 1 avem: grupa l 3 ani 10 luni 10 zile;
grupa ll 3 ani 10 luni 0 zile;
stagiul aferent grupe/conditii de munca 2 ani 6 luni;
decizia 2 avem; grupa l 3 ani 10 luni 10 zile;
grupa ll 9 ani 4 luni 16 zile;
stagiul aferent grupe/conditii de munca 4 ani 0 luni;
decizia 3 avem: grupa l 3 ani 10 luni 10 zile;
grupa ll 13 ani 2 luni 16 zile;
stagiul aferent grupe/conditii de munca 5 ani 0 luni;
Dupa calculele mele daca merg pe art. 18 din leg. 263/2010, unde la lit. b) avem 6 luni la an in conditii speciale, la fiecare decizie, functionarii de la casa de pensie, la stagiu aferent conditii / grupe de munca, au calculat cate 3 luni in plus. Dar in toate deciziile grupa l este valorificata pe art. 158 din lege, in conditii deosebite, art. 55, alin 1, pct. a) din lege.
Intrebarea mea este, cum se calculeaza corect stagiul aferent grupe/conditii de munca ?

Va multumesc anticipat !
Pentru grupele superioare de munca I si II se aplica prevederile legii 3/1977:

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Pentru condtii speciale si deosebite de munca se aplica prevederile legii 263/2010:

ART. 18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezinta, conform legii, stagiu de cotizare realizat in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca se acorda perioade suplimentare la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, dupa cum urmeaza:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite de munca;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat in conditii speciale de munca;

Potrivit acestor prevederi:

Decizia 1 nu trebuia sa aiba stagiu aferent
Decizia 2 trebuia sa aiba 2 ani si 3 luni stagiu aferent
Decizia 3 trebuia sa aiba 3 ani si 3 luni stagiu aferent

La ce fel de pensie v-ati deschis drepturile ?
Pensie anticipata partial !
Stagiul aferent va putea ajuta numai daca prin intrarea acestuia in total stagiu,indeplineati conditia de stagiu complet + 8,pentru a nu vi se mai aplica penalizarea.
Stagiul aferent nu aduce nimic in plus la pensie.
Just ceea ce spuneti d-voastra. La art. 16 la care va referiti face parte din leg. 3/1977 si din cate inteleg eu din acest articol grupa l se cumuleaza cu grupa ll (cel putin 5 ani in ambele grupe) si atunci la fiecare an se adauga 1 an si 6 luni pentru grupa l si 1an si 3 luni pentru grupa ll. Avand in vedere ca dosarul a fost bagat in aprilie 2013, nu are legatura cu leg. 380 din decembrie 2013. Prin urmare se ia in considerare si grupa l.
Atunci calculul ar fi :
decizia 1: 2 ani si 3 luni stagiul aferent;
decizia 2: 3 ani si 9 luni stagiul aferent;
decizia 3: 4 ani si 9 luni stagiul aferent;
Pe mine nu ma intereseaza sa scap de pensia anticipata partial, ci vreau sa demonstrez ca functionarii de la casa de pensii de care apartin, fac calcule eronate !
Ce parere aveti ?
Va multumesc mult !
Legea 380/2013 nu are legatura cu stagiul aferent.
Legea 380/2013 are legatura cu reducerea varstei standard.

Pentru a va convinge ca raspunsul meu este corect,puneti intrebarea aici:

[ link extern ]

Cat stagiu aferent se acorda pentru:
Varianta nr-1)
3 ani,10 luni si 10 zile in grupa I-a
3 ani si 10 luni in grupa II-a

Varianta nr-2)
3 ani,10 luni si 10 zile in grupa I-a
9 ani,4 luni si 16 zile in grupa II-a

Varianta nr-3)
3 ani,10 luni si 10 zile in grupa I-a
13 ani,2 luni si 16 zile in grupa II-a