Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul de cotizare

Buna ziua,
Mi s-a emis trei decizii de pensionare in functie de documentele depuse la dosar, referitor la grupele de munca astfel:
decizia 1 avem: grupa l 3 ani 10 luni 10 zile;
grupa ll 3 ani 10 luni 0 zile;
stagiul aferent grupe/conditii de munca 2 ani 6 luni;
decizia 2 avem; grupa l 3 ani 10 luni 10 zile;
grupa ll 9 ani 4 luni 16 zile;
stagiul aferent grupe/conditii de munca 4 ani 0 luni;
decizia 3 avem: grupa l 3 ani 10 luni 10 zile;
grupa ll 13 ani 2 luni 16 zile;
stagiul aferent grupe/conditii de munca 5 ani 0 luni;
Dupa calculele mele daca merg pe art. 18 din leg. 263/2010, unde la lit. b) avem 6 luni la an in conditii speciale, la fiecare decizie, functionarii de la casa de pensie, la stagiu aferent conditii / grupe de munca, au calculat cate 3 luni in plus. Dar in toate deciziile grupa l este valorificata pe art. 158 din lege, in conditii deosebite, art. 55, alin 1, pct. a) din lege.
Intrebarea mea este, cum se calculeaza corect stagiul aferent grupe/conditii de munca ?

Va multumesc anticipat !
Eu am vrut sa explic cum am inteles eu art. 16 si am facut si eu niste calcule in acest sens, dar nu ca ele ar fi cele corecte. Eu cred in calculele d-voastra si din ceea ce am inteles este ca nu s-ar fi luat in considerare grupa l. Dar nu stiu metoda si nici nu va cer sa mi-o spuneti pe pasi. Important este ca nu seamana cu cele calculate de finctionarii de la casa de pensii de care apartin. Pana si ale mele sunt mai mici ca ale lor. Deci mai apropiate de ale d-voastra. Cat priveste faptul sa ma adresez la CNPP, la ultima intrebare dupa mai bine de o luna si jumatate mi-au dat raspunsul. Deci exclus asa ceva.
Va multumesc inca o data si o seara buna !
Mie mi s-a raspuns dupa aproape11 luni(23/12/2013-05/11/2014)..
Acum au intrat in normalitate cu raspunsurile.
Imporant este faptul,ca pe d-voastra nu va afectat cu nimic calculele casei locale.