Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua,
Am depus dosarul pentru pensie anticipata partial in aprilie 2013. Printre documente si o adeverinta cu grupa l de munca, pentru o perioada de 3 ani, 10 luni si 10 zile. In prima decizie emisa, in buletinul de calcul, apare reducerea varstei standard de pensionare, conf. art. 30, alin. 1, cu 1 an si jumatate, deoarece societatea care mi-a eliberat adeverinta, se afla in anexa 2/3 din leg. 263/2010. Punctajul la aceasta grupa este calculat dupa art. 100, pct. b, leg. 203/2010.Un alt functionar vine dupa 1 an si 2 luni, modifica prima decizie si imi anuleaza grupa l de munca, trecand-o cu alte adeverinte de grupa ll la respectiva grupa (grupa ll), conf. leg. 3/1977, implicand motivul ca pentru conditii speciale trebuia sa am adeverinta care sa specifice conditii speciale. Calculul punctajului mi l-a mutat de la art. 100, leg 263/2010, la OUG 209/2008. Concluzia, grupa l nu se ia in calcul pentru reducerea varstei standard de pensionare. Am fost la societate respectiva si am explicat cazul, la care mi-a raspuns ca au eliberat intr-adevar si adeverinte de conditii speciale de munca, dar dupa data de 1 aprilie 2001. Pana la data de 1 aprilie 2001, toti care au prestat servicii in grupa l, indiferent de locul de munca, li s-a eliberat numai adeverinte de grupa l sau ll, dupa caz. Eu daca am plecat din respectiva societate in octombrie 1983 nu-mi putea elibera adeverinta pentru conditii speciale. In consecinta consider ca este corecta prima decizie, deoarece la acea data cand a fost emisa, mai precis 26.08.2013, nu aparuse leg. 380 din 30.12.2013, si in Constitutia Romaniei, art. 15, alin. 2 spune ca legea dispune numai pentru viitor. Prin urmare consider cea de-a doua decizie care o modifica pe prima este gresita, sau intentionat gresita, nu am ce cauta in leg. 3/1977 si nici in OUG 209/2008, avand in vedere data depunerii dosarului (04.04.2013), dosarul meu trebuie sa se calculeze dupa leg. 263/2010. Prin urmare s-a urmarit a nu fi luata in calcul grupa l pentru lumita de varsta. Va rog sa va expuneti si parerea dumneavoastra.
Va multumesc anticipat !
~ Conținut șters la cerere ~
Da, pe decizia de pensionare punctajul este acordat conf. OUG 209/2008, dar asta pana la urma nu este o gresala. Ori pe art. 100, leg 263/2010 rezultatul tot ala este. Pe mine ma interesa la reducerea varstei standard !
Va multumesc frumos !
~ Conținut șters la cerere ~
in gr. l 3 ani 10 luni 10 zile
in gr. ll 13 ani 2 luni 16 zile
stagiu aferent grupe / conditii de munca 5 ani 0 luni
Mie mi-a dat calculul 4 ani si 9 luni
varsta de pensionare pentru limita de varsta 61 ani 6 luni
Calculul este bun, dar daca era luata separat grupa l limita de varsta era de 61 de ani.
Am citit HG 257/2011 transmia de d-voastra si cred ca o sa mai ma deplasez la societate sa vad daca au eliberat acest tip de adeverinta anexa 12. A mea are c-am aceleasi date cu exceptia mentiunii ca societatea se afla in anexa 3, poz 118 in cazul meu. iar locul de munca se afla in anexa 2 din leg 263/2010 aliniatele... literele...
Dar ce vina am eu daca ele s-au eliberat dupa 1 aprilie 2001, pe cand eu am plecat in 1983.
Va multumesc !
procesomanul, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~