Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie limită de vârstă în funcție de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie limită de vârstă în funcție de grupa II de muncă.

Bună ziua! M-am născut în anul 1952 luna decermbrie ziua 1 și m-am pensionat în luna aprilie 2013 beneficiind de o reducere de 5 ani din vârsta de pensionare de 65 de ani ca urmare a unei prestații de 22 de ani 6 luni și 10 zile în grupa II de muncă. În anexa la decizia de pensionare această vechime de grupă este trecută în dreptul Legii nr. 3/1977 și punctajul realizat după calcule la nr.7 din anexă(7.66020).Vă rog frumos să-mi spune-ți dacă am beneficiat și de prevederile Legii nr. 263/2010,adică majorarea cu 25% a punctajelor pe perioada stagiilor de cotizare în grupa II de muncă sau această perioadă mai sus menționată mi-a fost luată în calcul numai pentru reducerea vârstei de pensionare,urmând să mi se recalculeze pensia la implinirea vârstei de 65 de ani. Menționez că la în anexa la decizia de pensionare litera G pentru punctajul suplimentar nu apare specificația ”Conform OU 209/2008. Vă mulțumesc!
Vi s-a acordat majorarea de 25% prin aplicarea art.100 din legea 263/2010 odata cu deschiderea drepturilor.
7,66020 puncte reprezinta aceasta majorare.