avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie limită de vârstă în funcție de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie limită de vârstă în funcție de grupa II de muncă.

Bună ziua! M-am născut în anul 1952 luna decermbrie ziua 1 și m-am pensionat în luna aprilie 2013 beneficiind de o reducere de 5 ani din vârsta de pensionare de 65 de ani ca urmare a unei prestații de 22 de ani 6 luni și 10 zile în grupa II de muncă. În anexa la decizia de pensionare această vechime de grupă este trecută în dreptul Legii nr. 3/1977 și punctajul realizat după calcule la nr.7 din anexă(7.66020).Vă rog frumos să-mi spune-ți dacă am beneficiat și de prevederile Legii nr. 263/2010,adică majorarea cu 25% a punctajelor pe perioada stagiilor de cotizare în grupa II de muncă sau această perioadă mai sus menționată mi-a fost luată în calcul numai pentru reducerea vârstei de pensionare,urmând să mi se recalculeze pensia la implinirea vârstei de 65 de ani. Menționez că la în anexa la decizia de pensionare litera G pentru punctajul suplimentar nu apare specificația ”Conform OU 209/2008. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:23, 31 Octombrie 2016
Vi s-a acordat majorarea de 25% prin aplicarea art.100 din legea 263/2010 odata cu deschiderea drepturilor.
7,66020 puncte reprezinta aceasta majorare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala procesomanul procesomanul Buna ziua, Am depus dosarul pentru pensie anticipata partial in aprilie 2013. Printre documente si o adeverinta cu grupa l de munca, pentru o perioada de 3 ... (vezi toată discuția)
Majorare punctaj grupe de munca - oug nr. 209/2008 sch sch Majorarile de punctaj conf.OUG 209 se vor aplica si pensionarilor carora li s-au facut recalcularea punctajului in 2005 si care,datorita anilor de grupa, au ... (vezi toată discuția)
Atacarea oug nr. 209/2008 in instanta maritud maritud am lucrat peste 32 de ani in cond. deosebite si speciale am iesit la pensie pt. limita de virsta la data de 20.12 2010 la 58 de ani datorita OUG ... (vezi toată discuția)